Mistrz grozy, postrach umysłów

Pisarz – rzemieślnik

Stephen King z Tania Książka jest jednym z bardziej popularnych pisarzy amerykańskich. Jego kariera rozpoczęła się w 1974 roku, po wydaniu debiutanckiej powieści “Carrie”. O mały włos nie doszłoby do publikacji, pisarz początkowo nie był z niej zadowolony i wyrzucił ją do kosza. Uratowała ją żona, Tabitha, wysyłając do wydawnictwa. Potem poszło już gładko. Kolejne powieści; “Miasteczko Salem”, kultowe już “Lśnienie” czy “Nocna zmiana” ugruntowały pozycję autora. King znany jest z pisania powieści obszernych, przekraczających objętością tysiąc stron (“Bastion”, “To”). Jego fabuły rozwijają się niespiesznie, łącząc z pozoru błahe fakty w całość. Język nie jest nadmiernie metaforyzowany, nie brakuje w nim kolokwializmów. Postaci są kreślone wiarygodnie, bardzo często posiadając cechy samego Kinga (skłonność do alkoholu, brak weny, depresja lub nadmierna frustracja z powodu niepowodzeń). Sam mówi o swojej pracy jako o rzemiośle, które trzeba cały czas doskonalić. W pracy nad powieścią stosuje zasadę pisania bez przerwy minimum osiem godzin dziennie.

Przerażacz

To, co wybija twórczość Kinga ponad innych, to umiejętność prowadzenia fabuły, z nutką dreszczyku i grozy. Nie sili się na wymyślanie potworów, ponieważ twierdzi, że te mieszkają w każdym z nas i wychodzą podczas najbardziej stresujących, podbramkowych sytuacji (“Misery”, “Sklepik z marzeniami”). Zdarza mu się zawierać elementy nadprzyrodzone, magiczne (“Bezsenność”, “Smętarz dla zwierzaków”) lub ożywiać przedmioty z pozoru prozaiczne (“Christine”, “Ręka mistrza”). Lubi bawić się przeskokami czasowymi, nie stroni też od historii o kosmitach. Kilkukrotnie publikował pod pseudonimem Richard Bachman (“Desperacja”, “Chudszy”, “Blaze”), starając się sprawdzić swój warsztat jako osoba nie postrzegana przez pryzmat swojego nazwiska i idącej za tym wielkiej promocji.

Twórczość Kinga była wielokrotnie ekranizowana (“Lśnienie”, “Skazani na Shawshank”, “Zielona mila”), co nie zawsze podobało się autorowi. Zwykł jednak pokładać zaufanie w reżyserach, wierząc w ich wizję. Nigdy nie ingeruje w scenariusz, a prawa do ekranizacji zawsze sprzedaje za przysłowiowego dolara. Zdarza się, że występuje w filmach, przeważnie w rolach trzecioplanowych; nawiedzonego grabarza, niezrównoważonego pastora, czy rolnika z południowym akcentem.

Od 2002 roku King cierpi na chroniczne bóle pleców i rąk i zarzeka się, że porzuci pisarstwo ze względów zdrowotnych. Co roku wydaje jednak przynajmniej dwie książki, możemy mieć więc nadzieję, że nie dotrzyma danego słowa.

Biznes zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com